امروز سه شنبه ۳۰ بهم ۱۳۹۷ | ‌ساعت ۰۳:۳۳

مجتمع آموزشی ابتکار (آموزش های علمی، فنی و مکالمه زبان)

با مجوز رسمی از سازمان فنی و حرفه ای و سازمان آموزش و پرورش

تلفن تماس : 34229942-041

ویژگی ها و خدمات آزمون ها

ویژگی ها و خدمات

نیاز روزافزون مدیران، مشاوران، دبیران و خانواده ها به مقوله ی «ارزشیابی پیشرفت تحصیلی» دانش آموزان به ویژه در دروس اساسی هر پایه و ضرورت به سازی و اصلاح برنامه ها و روشهای آموزش از یک سو و آگاهی از ملاکها و شاخصهای معتبر برای ارتقای عملکرد دانش آموزان در مدرسه از سوی دیگر، انگیزه ی اصلی مؤسسه ی آموزشی فرهنگی گزینه دو از برگزاری «آزمونهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی» در پایه های اول، دوم و سوم دبیرستان است.

این رویکرد متناسب با اجرای نظام جدید آموزش و پرورش و همچنین قانون جدید نحوه ی گزینش دانشجو در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی مصوب مردادماه ۹۲ اتخاذ شده است و به دنبال آن است که آزمون های دوره ی دبیرستان را از رویکرد کنکور محور به رویکرد «ارزشیابی پیشرفت تحصیلی» با هدف شناسایی نقاط ضعف و قوت دانش آموز و بهبود فرآیند یاد دهی و یادگیری تغییر دهد. هدف از انجام آزمونهای ارزشیابی پیشرفت تحصیلی، شناسایی و کشف نقاط ضعف و قوت دانش آموزان و تلاش برای ارتقای کیفیت عملکرد تحصیلی دانش آموزان و مدارس است.

مؤسسه ی گزینه دو امیدوار است با یاری و کمک مدارس و مشارکت فعال آنان بتواند با انجام این کار گامهای مؤثری را در زمینه ی ارتقاء و بهبود سطح یادگیری بردارد.

یکی از مهمترین و گسترده ترین مطالعاتی که میتواند بر اساس این آزمون ها انجام شود، مطالعه ی روندهای آموزش درسهای مختلف به خصوص درسهای اساسی مثل درسهای ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی است که برای هر مدرسه ای مفید است.

نتایج و یافته های این آزمونها که به صورت گزارشهای مختلف در اختیار مدیران، مشاوران و دبیران مدارس قرار می گیرد میتواند حساسیتها و واکنشهای متفاوتی را به همراه داشته باشد.

گستره ی این واکنشها از حد اطلاع یابی صرف تا اهتمام همه جانبه برای انجام اصلاحات آموزشی در مدرسه و فرآیندهای آن و فراتر از آن تا تغییر سیاستها و راهبردهای کلان مدرسه بوده است.

مطالعات بعدی که روی اینگونه آزمونها انجام میشود میتواند تصویر نسبتاً جامع و روشنی از عملکرد نظامهای آموزشی مدرسه ها را در قالب برنامه ی درسی قصد شده، برنامه ی درسی اجرا شده و برنامه ی درسی کسب شده در آموزش درسها نشان دهد. بررسی های بعدی تحلیلی و مقایسه ای هر یک از این مؤلفه ها (که البته از حوصله ی کار ما خارج است) میتواند سهم عوامل مؤثر بر فرآیند یاددهی- یادگیری دانش آموزان را در دوره های مختلف تحصیلی مشخص کند.

مؤسسه ی آموزشی فرهنگی گزینه دو در درازمدت (سالهای آینده) تلاش خواهد کرد که از مجموعه ی اطلاعات به دست آمده از این ارزشیابی ها و مطالعات و تحقیقاتی که روی آنها انجام می شود، ضمن شناسایی نقاط ضعف و قوت نظام آموزشی مدارس شرکت کننده در مقایسه با سایر مدارس، عوامل بازدارنده و یا تسهیل کننده ی فرآیند یاد دهی – یادگیری را به قصد کیفیت بخشی به روند پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کشف نماید.

اینگونه ارزشیابی ها و مطالعات بعدی آنها اطلاعات و فرصتهای مناسب زیر را در اختیار مدارس، مجموعه های آموزشی و … قرار میدهد:
۱) اطلاعات جامع و کاملی در مورد آنچه دانش آموزان در زمینه ی مفاهیم درسها به خصوص درس های اساسی (مانند ریاضی و فیزیک) از نظر فرآیندها و گرایشها یاد گرفته اند، ارائه می دهد.
۲) نحوه ی پیشرفت کلی یادگیری درسها را در یک فاصله ی زمانی در مورد دانش آموزان پایه های مختلف مورد بررسی قرار میدهد.
۳) جنبه های رشد و توسعه ی منابع آموزشی و اطلاعات مربوط به درسهای مختلف را در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار میدهد.

مؤسسه ی گزینه دو تلاش خواهد کرد این رویکرد را در ابتدای سال تحصیلی ۹۴-۹۳ در سالهای پایه ی دبیرستان به خصوص سالهای اول و دوم دبیرستان اجرا نماید و در پیش بگیرد و به همراه نمایندگی ها و مدارس به تدریج کامل نماید و به اهداف عالی خود طی سالهای آینده برساند.

با این رویکرد آزمون های سالهای اول، دوم و سوم دبیرستان کلاً با نام و محوریت «ارزشیابی پیشرفت تحصیلی» انجام می پذیرد.

 

ویژگی ها

آزمون‌های آزمایشی گزینه‌دو ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارد که این آزمون‌ها را از آزمون‌های دیگر به شدّت متمایز می‌کند. این ویژگی‌ها در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ بسیار گسترده‌تر و متمایز‌تر از گذشته است.

مهم ترین ویژگی این آزمون ها جایگزین کردن نگاه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی به جای نگاه کنکور محور است.

در یک جمله آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه ‌دو در سال تحصیلی ۹۴-۹۳ «باکیفیت‌ترین » آزمون است. که ضمن رعایت کیفیت بالا، با مناسب ترین قیمت به مخاطبان ارائه می گردد. برخی از این ویژگی‌های منحصر به فرد عبارتند از:
۱) سؤال‌های استانـدارد:
مفهوم سؤال استاندارد در یک آزمون آزمایشی برای داوطلبان کنکور سراسری، مشابهت با سؤال‌های آزمون‌های سراسری است. برای داوطلبان آزمون سراسری آزمونی که سبک و سیاق و سطح سؤال‌های آن شبیه آزمون سراسری باشد، آزمونی مطلوب و استاندارد است.

بررسی کارشناسی بر روی آزمون‌های آزمایشی گزینه ‌دو در ۱۴ سال اخیر نشان می‌دهد که هم‌بستگی بسیار زیاد و قابل توجهی بین سؤال‌های آزمون‌های گزینه ‌دو ویژه داوطلبان آزمون سراسری و آزمون سراسری وجود دارد.

در سال‌های اخیر گزارشی تحت عنوان «گزارش تطبیقی سؤال‌های آزمون‌های سراسری و آزمون‌های آزمایشی گزینه‌ دو» توسط مؤسسه منتشر می‌شود که بسیار جزئی و دقیق به بررسی و ارزیابی تک تک سؤال‌ها می‌پردازد و گویای همین واقعیت است.

در آزمون‌ سراسری سال ۹۳، بیش از ۸۱% از مفاهیم و مطالبی که در سؤال‌های آزمون سراسری وجود داشت در مجموعه‌ی سؤال‌های بسته‌ی آموزشی گزینه‌دو در سال تحصیلی ۹۳-۹۲ یک یا چند بار مطرح شده بود. به‌عبارت دیگر داوطلبانی که در تمام مراحل آزمون‌های آزمایشی گزینه‌دو شرکت می‌کنند، در پایان آزمون‌ها با اکثر نکته‌ها و مطالب آموزشی مورد نیاز در آزمون سراسری آشنا می‌شوند.

گزارش کامل، جزئی و مستند این مدعا به‌صورت جزوه‌ای چاپ شده است و بر روی پایگاه اینترنتی www.gozine2.ir نیز قابل دسترسی است.

در آزمون های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی مفهوم سوال استاندارد متفاوت است و با ملاک های علمی مختلفی سنجیده می شود. گزینه دو در نظر دارد با استفاده از تجربه های قبلی خود و کمک هیأت علمی مجرب خود سوال های استاندارد دقیق و کارشناسی شده ای را در عرصه ی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی ارائه نماید.

۲) مناسب‌ترین قیمت:
شرایط اقتصادی و اجتماعی موجود ایجاب می‌کند تا با نوآوری در محصول به‌نحوی عمل نماییم تا داوطلبان، دانش‌آموزان و خانواده‌ها مجبور نباشند این نیازها را از سبد خرید خود حذف نمایند یا به کیفیت پایین‌تر رضایت دهند. لذا بر اساس رسالت اجتماعی و فرهنگی خود با نوآوری در محصول و نحوه‌ی ارائه‌ی آن نه تنها با حفظ کیفیت بلکه با ارتقای کیفیت افتخار داریم، اعلام نماییم که در مقایسه با آزمون‌های مشابه بیش‌ترین، پرحجم‌ترین و باکیفیت‌ترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت رقابتی به عزیزان ارائه می‌نماییم. این مزیت استثنایی را که همراهی با داوطلبان، دانش‌آموزان، خانواده‌ها و مدارس است، افتخار خود می‌دانیم.

۳) تخفیف مناسب به دبیرستان‌ها:
دبیرستان‌هایی که اقدام به ثبت‌نام گروهی می‌نمایند نیز با توجه به نوآوری ایجاد شده، امسال از تخفیف بسیار ویژه بهره‌مند خواهند شد.

هم‌چنین، خدمات ویژه‌ای از قبیل ارائه‌ی گزارش‌های مدیریتی متنوع و مورد نیاز دبیرستان‌ها ارائه خواهد شد.

دبیرستان‌ها می‌توانند جهت اطلاع و بهره‌مندی از این امکان، با نمایندگی‌های گزینه‌دو در شهر خود تماس بگیرند.

۴) مشاوره‌ی انفرادی:
گزینه ‌دو در آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی سال تحصیلی ۹۴-۹۳ به داوطلبان شرکت‌کننده مشاوره‌ی انفرادی ارائه می‌نماید!

این مشاوره‌ها در دو بخش ارائه می‌شود. بخشی از این مشاوره‌ها بلافاصله پس از برگزاری هر آزمون ارائه می‌گردد و بخشی نیز به‌صورت مستمر و در طول سال تحصیلی.

این مشاوره‌های انفرادی، با کیفیت بالا، سریع، دقیق، متناسب با مقطع زمانی مورد نیاز و به‌صورت هوشمند و اینترنتی است.

بخشی از نیازهای مشاوره‌ای دانش آموزان به‌ این ترتیب بدون پرداخت هیچ هزینه ای اضافه بر هزینه ی آزمون برآورده می‌شود.

توجه داشته باشید که به این ترتیب بخشی از نیازهای مشاوره‌ای شما بلافاصله پس از آزمون و در بعد از ظهر همان روز برآورده می‌شود، آن هم با سرعت و کیفیت و دقت بسیار بالا !

۵) محدوده‌بندی مناسب (برنامه محور):
امسال آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه دو در ۱۰ مرحله برای دانش آموزان سال سوم دبیرستان، ۸ مرحله سال دوم دبیرستان، و ۶ مرحله برای سال اول دبیرستان برگزار می گردد.

محدوده‌ی آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه ‌دو به‌ نحوی تنظیم شده است که دانش آموزانی که در تمام مراحل آن شرکت می‌کنند با یک برنامه‌ی مدوّن و منظم تمام مطالب درسی خود را در فاصله‌های زمانی مناسب مطالعه و مرور نمایند و مورد ارزشیابی قرار دهند. رعایت فاصله‌ی زمانی مناسب بین آزمون‌ها، برخورداری از حجم مناسب و قابل مطالعه با توجه به مقطع زمانی برگزاری آزمون، هماهنگی با برنامه‌ی آموزشی سالانه‌ی دبیرستان‌ها، افزایش تدریجی حجم آزمون‌ها، از ویژگی‌های ممتاز این محدوده‌بندی دقیق و حساب‌شده می‌باشد.

۶) کیفیت برتر:
آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه ‌دو در تمام مرحله‌های قبل و بعد از آزمون و هم‌چنین اجرا و برگزاری آزمون، دارای بالاترین و برترین کیفیت است. استفاده از روش‌ها و شیوه‌های نوین و پیشرو به ما این امکان را داده است تا بتوانیم کیفیتی برتر را به مخاطبان خود ارائه نمائیم.

۷) کارنامه‌ های متنوع:
ارزیابی و سنجش‌های آموزشی پیرامون یک آزمون در یک کارنامه حاصل نمی‌شود. گزینه ‌دو پس از هر آزمون مشاوره‌های مختلف موردنیاز را به‌صورت انفرادی و در قالب کارنامه‌های مختلف به هر دانش آموز شرکت‌کننده ارائه می‌نماید.

مشابه این کارنامه‌ها را در هیچ آزمونی نمی‌یابید.

۸) پاسخ تشریحی:
پس از هر آزمون دفترچه ‌ی پاسخ تشریحی به هر دانش آموز ارائه می‌گردد.

علاوه بر آن پاسخ‌های تشریحی تکمیلی و هم‌چنین پاسخ‌های تشریحی تصویری سؤال‌های برگزیـده بر روی پایگاه اینترنتی www.gozine2.ir ارائه می‌گردد.

۹) کارنامه‌ی سریع:
کارنامه‌های مختلف و متنوع گزینه‌دو از ساعاتی پس از برگزاری آزمون و در همان روز در اختیار شرکت‌کنندگان در آزمون است. قطعاً در هیچ کجا با این سرعت مشاوره‌‌های آموزشی و ارزیابی‌های موردنیاز داوطلبان تولید نمی‌گردد و در اختیار قرار نمی‌گیرد. هم چنین اطلاعات اولیه کارنامه و نتایج مقدماتی برای داوطلبانی که شماره تلفن همراه خود را اعلام کرده اند پیامک می شود. به این ترتیب یکی از نیازهای اساسی دانش آموزان که تحلیل دقیق و سریع آزمون است، حاصل می‌شود.

۱۰) برترین‌ها در آزمون‌های گزینه‌دو:
هر ساله تعداد قابل توجهی از برترین‌های مدارس در رشته های مختلف و شهرهای مختلف در سراسر کشور از شرکت‌کنندگان در آزمون‌های ارزشیابی پیشرفت تحصیلی گزینه ‌دو می‌باشند.

این موضوع در آزمون های آزمایشی داوطلبان آزمون سراسری نیز وجود دارد.

گزارش‌های برترین‌های گزینه‌ دو در آزمون‌های سراسری سال‌های قبل بر روی پایگاه اینترنتی www.gozine2.ir قابل دسترسی است.

۱۱) مقایسه در بزرگ‌ترین جامعه‌ی آماری:
سال‌هاست که شرکت‌کنندگان در آزمون‌های گزینه‌دو در بزرگ‌ترین جامعه‌ی آماری مقایسه می‌شوند.

جدول شماره‌ی ۷ کارنامه‌ی هر آزمون، شرکت‌کنندگان در آزمون‌های گزینه‌دو را با جامعه‌ی آماری داوطلبان آزمون سراسری مقایسه می‌نماید.

این موضوع که با دقت بسیار بالا انجام می‌شود، از نیازهای اساسی دانش آموزان سال سوم دبیرستان پس از عید می باشد که برای آنها انجام می شود.

۱۲) نمایندگی‌های معتبر در شهرها:
گزینه‌دو با داشتن حدود ۳۰۰ نمایندگی در شهرهای مختلف در سراسر کشور و در تمام نقاط به‌راحتی و سهولت در دسترس داوطلبان می‌باشند.

۱۳) گزارش های ویژه ی مدیریتی:
گزینه ی دو پس از هر آزمون، گزارش های مدیریتی ویژه ی مورد نیاز مدیران، دبیران و مشاوران مدارس را تولید و در اختیار مدارس قرار می دهد. به این ترتیب مدیران، دبیران و مشاوران می توانند نقاط ضعف و قوت دانش آموزان خود را شناسایی نمایند و در جهت بهبود نقاط ضعف احتمالی خود برنامه ریزی نمایند.

۱۴) خدمات و محصولات آموزشی و مشـاوره‌ای:
در سال تحصیلی ۹۴- ۹۳ خدمات و محصولات آموزشی گسترده و منحصربه‌فردی بر روی پایگاه اینترنتی www.gozine2.ir ارائه می‌شود.

بخشی از این خدمات ویژه شرکت کنندگان در آزمون هاست و بخش دیگر آن در اختیار عموم می باشد و برای همه قابل دسترس است.

 

اطلاعیه ها راهنمای ثبت نام تاریخچه هزینه ها
گالری تصاویر مراکز برگزاری آزمون بازگشت

نظرات کاربران :

لطفا دیدگاه خود را در مورد این مطلب بیان کنید.